HD 184293

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 184293
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 31м &1000000000000019300000019,3с[1][2]
Деклинација +50° 18′ &1000000000000002400000024″[1][2]
Привидна величина (V)5.53[1][2]
Особености
Спектрален типgK1[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател1.25[1][2]
R−I боен показател0.65[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -9 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+49 3034,SAO 31737,HD 184293,HR 7427
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 184293 (BD+35 3658, SAO 31737,HR 7427) — ѕвезда со привидна величина од 5,53, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 31м &1000000000000001930000019.3с и деклинација +50° 18′ &1000000000000002400000024″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.