HD 186619

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 186619
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000000004500000045с[1][2]
Деклинација +41° 46′ &1000000000000002300000023″[1][2]
Привидна величина (V)5.84[1][2]
Особености
Спектрален типM0IIIab[1][2]
U−B боен показател1.99[1][2]
B−V боен показател1.57[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.99 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -41 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.014 mas
Други ознаки
BD+41 3469,SAO 48771,HD 186619,HR 7514
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186619 (BD + 41 3469, SAO 48771,HR 7514) — ѕвезда со привидна величина од 5.84, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 43м &1000000000000004500000045с и деклинација +41° 46′ &1000000000000002300000023″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.