HD 205688

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 205688
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 36м &1000000000000013900000013,9с[1][2]
Деклинација +30° 3′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Привидна величина (V)6.36[1][2]
Особености
Спектрален типG8III-IV[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -20 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+29 4456,SAO 89834,HD 205688,HR 8261
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 205688 (BD + 29 4456, SAO 89834, HR 8261) — ѕвезда со привидна величина од 6.36, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 36м &1000000000000001390000013.9с и деклинација +30° 03′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.