HD 200723

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200723
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 3м &1000000000000052100000052,1с[1][2]
Деклинација +41° 37′ &1000000000000004100000041″[1][2]
Прив. величина (V) 6.33[1][2]
Особености
Спектрален тип F3IV[1][2]
U−B Боен показател 0.13[1][2]
B−V Боен показател 0.38[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.13 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -8 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+41 3987,SAO 50409,HD 200723,HR 8071
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200723 (BD + 41 3987, SAO 50409, HR 8071) — ѕвезда со привидна величина од 6.33, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 03м &1000000000000005210000052,1с и деклинација +41° 37′ &1000000000000004100000041″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.