35 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
35 Лебед
Cygnus constellation map mk.svg
Red circle.svg
Местоположбата на 35 Лебед (заокружено)
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000390698600000039,06986с[1]
Деклинација +34° 58′ &1000000000057990900000057,9909″[1]
Прив. величина (V) 5,18[2]
Особености
Спектрален тип F6Ib[3]
B−V Боен показател +0,62[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−20,20[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −0,05[1] млс/г
Дек.: −3,77[1] млс/г
Паралакса (π)1.03 ± 0.21[1] млс
Оддалеченостприб. 3.200 сг
(приб. 1.000 пс)
Апсолутна величина (MV)−3,99[5]
Податоци
Маса10,0[6] M
Полупречник51[7] R
Површ. грав. (log g)1,5[6] - 2.4[5]
Сјајност7.093[8] L
Температура6.360[5] K
Вртежна брзина (v sin i)3,5[6] км/с
Други ознаки
35 Cyg, HR 7770, BD+34°3967, HD 193370, SAO 69806, FK5 3627, HIP 100122
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

35 Лебедспектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна ѕвездена величина од 5.18. Ѕвездата е на растојание од 1,000 парсекs (3,300 сг), првичната ѕвезда е жолт суперџин од спектрален тип F6Ib, масивна ѕвезда која го согорела водородот во јадрото и денес согорува потешки елементи.

Жолтите суперџинови се вообичаено периодични ѕвезди, честопати припадници на кефеидите, но 35 Лебед е значајна по тоа што има невообичаено непроменлива сјајност.[9]

35 Лебед е еднолиниска спектроскопска двојна ѕвезда со период од 2.440 денови (преку 6 години).[10] Втората ѕвезда не може да се забележи директно, ниту пак може да се препознаат нејзините спектрални линии, но целокупниот спектар се поклопува со пар на F4 суперџин и помалку сјајна ѕвезда B6.5.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 Luck, R. Earle (2014). „Parameters and Abundances in Luminous Stars“. The Astronomical Journal. 147 (6): 137. Bibcode:2014AJ....147..137L. doi:10.1088/0004-6256/147/6/137.
 3. Abt, Helmut A. (2009). „MK Classifications of Spectroscopic Binaries“. The Astrophysical Journal Supplement. 180: 117. Bibcode:2009ApJS..180..117A. doi:10.1088/0067-0049/180/1/117.
 4. Gontcharov, G. A. (2006). „Pulkovo Compilation of Radial Velocities for 35 495 Hipparcos stars in a common system“. Astronomy Letters. 32 (11): 759. arXiv:1606.08053. Bibcode:2006AstL...32..759G. doi:10.1134/S1063773706110065.
 5. 5,0 5,1 5,2 Kovtyukh, V. V.; Gorlova, N. I.; Belik, S. I. (2012). „Accurate luminosities from the oxygen λ7771-4 Å triplet and the fundamental parameters of F-G supergiants“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 423 (4): 3268. arXiv:1204.4115. Bibcode:2012MNRAS.423.3268K. doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21117.x.
 6. 6,0 6,1 6,2 Lyubimkov, Leonid S.; Lambert, David L.; Kaminsky, Bogdan M.; Pavlenko, Yakov V.; Poklad, Dmitry B.; Rachkovskaya, Tamara M. (2012). „Lithium abundance in atmospheres of F- and G-type supergiants and bright giants“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 427: 11. arXiv:1212.6057. Bibcode:2012MNRAS.427...11L. doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21617.x.
 7. Pasinetti Fracassini, L. E.; Pastori, L.; Covino, S.; Pozzi, A. (2001). „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS) - Third edition - Comments and statistics“. Astronomy and Astrophysics. 367 (2): 521. arXiv:astro-ph/0012289. Bibcode:2001A&A...367..521P. doi:10.1051/0004-6361:20000451.
 8. McDonald, I.; Zijlstra, A. A.; Boyer, M. L. (2012). „Fundamental parameters and infrared excesses of Hipparcos stars“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 427: 343. arXiv:1208.2037. Bibcode:2012MNRAS.427..343M. doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21873.x.
 9. Adelman, S. J.; Cay, I. H.; Cay, M. T.; Kocer, D. (2000). „On the Variability of A6 to F9 Supergiants“. Information Bulletin on Variable Stars. 4947: 1. Bibcode:2000IBVS.4947....1A.
 10. Pourbaix, D.; Tokovinin, A. A.; Batten, A. H.; Fekel, F. C.; Hartkopf, W. I.; Levato, H.; Morrell, N. I.; Torres, G.; Udry, S. (2004). „SB9: The ninth catalogue of spectroscopic binary orbits“. Astronomy and Astrophysics. 424 (2): 727. arXiv:astro-ph/0406573. Bibcode:2004A&A...424..727P. doi:10.1051/0004-6361:20041213.
 11. Parsons, Sidney B.; Ake, Thomas B. (1998). „Ultraviolet and Optical Studies of Binaries with Luminous Cool Primaries and Hot Companions. V. The Entire IUE Sample“. The Astrophysical Journal Supplement Series. 119: 83. Bibcode:1998ApJS..119...83P. doi:10.1086/313152.