PSR J2032+4127

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

PSR J2032 + 4127 (J2032) — пулсар во придружба на масивна B(e)-ѕвезда именувана како MT91 213 (или 2MASS J20321312 + 4127243 ). Системот е со местоположба во соѕвездието Лебед на растојание од околу 1,4 kpc (~ 4570 с.г. ) од Сонцето. Системот е припадник на ѕвезденото здружение Лебед OB2.

Се очекува дека двете ѕвезди во почетокот на 2018 година ќе создадат високоенергетска појава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lyne, A. G; Stappers, B. W; Keith, M. J; Ray, P. S; Kerr, M; Camilo, F; Johnson, T. J. The binary nature of PSR J2032+4127. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“ том  451: 581. doi:10.1093/mnras/stv236. Bibcode2015MNRAS.451..581L. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]