Прејди на содржината

52 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
52 Лебед
Местоположба на 52 Лебед (заокружено)
Положба на небото
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
A
Рекстацензија 20ч 45м &1000000000397530400000039,75304с[1]
Деклинација +30° 43′ &1000000000010975600000010,9756″[1]
Привидна величина (V) 4.22[2]
B
Рекстацензија 20ч 45м &1000000000004020600000040,206с[3]
Деклинација +30° 43′ &1000000000000129600000012,96″[3]
Привидна величина (V) 11.06[3]
Особености
Спектрален тип G9.5III[4]
U−B Боен показател +0.88[2]
B−V Боен показател +1.05[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)–0.72[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: –8.98[1] млс/г
Дек.: +24.11[1] млс/г
Паралакса (π)16.22 ± 0.19[1] млс
Оддалеченост201 ± 2 сг
(61,7 ± 0,7 пс)
Податоци
Маса2.07[6] M
Полупречник13.81[6] R
Површ. грав. (log g)2.5[7]
Сјајност89[7] L
Температура4,677[7] K
Вртежна брзина (v sin i)3.7[7] км/с
Старост2.27[6] Гг.
Други ознаки
ADS 14259, BD+30 4167, WDS J20456+3043, CCDM J20457+3043
Наводи во бази
SIMBAD— A
— B
52 Лебед со NGC 6960, дел од маглината Превез.

52 Лебедџиновска ѕвезда во северното соѕвездие Лебед со привидна величина од 4,22. Врз основа на преметаната паралакса, таа е на растојание од 291 светлосна година.

52 Лебед е веројатно ѕвезда на хоризонталната гранка (црвена грутка), која во своето јадро врши соединување на хелиум, но сепак постои шанса од 25% дека сè уште е на гранката на црвени џинови (RGB) и соединува водород во обвивката околу јадрото. Како грутчест џин таа би требала да има старост од 2,27 Gyr, но доколку е црвен џин староста би била околу 910 Мyr.[6] Сјае со болометриска сјајност од околу 90 L при делотворна температура од 4.677 K.[7] Нејзиниот полупречник изнесува about 14 R.[6]

На аголно растојание од 6,0″ од 52 Лебед се наоѓа темниот придружник со привидна величина од 9,5.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 Mermilliod, J.-C. (1986), „Compilation of Eggen's UBV data, transformed to UBV (unpublished)“, Catalogue of Eggen's UBV data. SIMBAD, Bibcode:1986EgUBV........0M
  3. 3,0 3,1 3,2 Høg, E.; Fabricius, C.; Makarov, V. V.; Urban, S.; Corbin, T.; Wycoff, G.; Bastian, U.; Schwekendiek, P.; Wicenec, A. (2000). „The Tycho-2 catalogue of the 2.5 million brightest stars“. Astronomy and Astrophysics. 355: L27. Bibcode:2000A&A...355L..27H.
  4. 4,0 4,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (2008). „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 389 (2): 869. arXiv:0806.2878. Bibcode:2008MNRAS.389..869E. doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
  5. Famaey, B.; и др. (January 2005), „Local kinematics of K and M giants from CORAVEL/Hipparcos/Tycho-2 data. Revisiting the concept of superclusters“, Astronomy and Astrophysics, 430 (1): 165–186, arXiv:astro-ph/0409579, Bibcode:2005A&A...430..165F, doi:10.1051/0004-6361:20041272
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Reffert, Sabine; Bergmann, Christoph; Quirrenbach, Andreas; Trifonov, Trifon; Künstler, Andreas (2015). „Precise radial velocities of giant stars“. Astronomy & Astrophysics. 574: A116. arXiv:1412.4634. Bibcode:2015A&A...574A.116R. doi:10.1051/0004-6361/201322360.
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Massarotti, Alessandro; и др. (January 2008), „Rotational and radial velocities for a sample of 761 HIPPARCOS giants and the role of binarity“, The Astronomical Journal, 135 (1): 209–231, Bibcode:2008AJ....135..209M, doi:10.1088/0004-6256/135/1/209