Прејди на содржината

KOI-74

Од Википедија — слободната енциклопедија
KOI-74
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000001781100000017,811с[1]
Деклинација +42° 23′ &1000000000000185200000018,52″[1]
Прив. величина (V) 10,715[2]
Особености
Спектрален тип A1V[3]
B−V Боен показател 0,154[2]
Податоци
Маса2,22+0.10
−0.14
[3] M
Полупречник1,90+0.04
−0.05
[3] R
Сјајност25,6 ± 2,4[3] L
Температура9.400 ± 150[3] K
Други ознаки
KIC 6889235, 2MASS J19531781+4223185, GSC2.3 N2J3000844
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци
KOI-74

KOI-74 (KIC 6889235) — затемнувачка двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. првичната ѕвезда е од спектрален тип А со температура од 9400 K. Се наоѓа во подрачјето на набљудување на вселенското летало Кеплер и било определено дека во својата орбита има придружник које значително помал и поврел од првичната ѕвезда.[4]

KOI-74b е жешка компактна ѕвезда во орбита околу KOI-74. Била забележана во 2010 година од стрена на вселенското летало Кеплер и се пројавил интерес за истата поради нејзината мала големина (нејзиниот полупречник е 4,3% од Сончевиот полупречник) и висока температура од 13.000 K 13,000 K (12,700 °C; 22,900 °F).[4] Орбитата на KOI-74b околу матичната ѕвезда изнесува 5,18875 денови. Анализата на релативистичкото засилување на светлината во податоците на Кеплер укажува дека најверојатно станува збор за маломасено бело џуџе со маса од приближно 0,22 сончеви маси, остаток од поранешна фаза на пренос на маса во двојниот систем кога телото поминало низ фазата на џин.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „KOI-74“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2010-06-19. (англиски)
  2. 2,0 2,1 „GSC2.3 N2J3000844“. Guide Star Catalog 2.3. 2008. Посетено на 2010-06-19.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 van Kerkwijk, Marten H.; Rappaport, Saul A.; Breton, René P.; Justham, Stephen; Podsiadlowski, Philipp; Han, Zhanwen (2010). „Observations of Doppler Boosting in Kepler Light Curves“. The Astrophysical Journal. 715 (1): 51–58. arXiv:1001.4539. Bibcode:2010ApJ...715...51V. doi:10.1088/0004-637X/715/1/51.
  4. 4,0 4,1 Rowe, Jason F.; Borucki, William J.; Koch, David; Howell, Steve B.; Basri, Gibor; Batalha, Natalie; Brown, Timothy M.; Caldwell, Douglas; Cochran, William D.; Dunham, Edward; Dupree, Andrea K.; Fortney, Jonathan J.; Gautier, Thomas N.; Gilliland, Ronald L.; Jenkins, Jon; Latham, David W.; Lissauer, Jack J.; Marcy, Geoff; Monet, David G.; Sasselov, Dimitar; Welsh, William F. (2010). „Kepler Observations of Transiting Hot Compact Objects“. The Astrophysical Journal Letters. 713 (2): L150–L154. arXiv:1001.3420. Bibcode:2010ApJ...713L.150R. doi:10.1088/2041-8205/713/2/L150.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005300000053м &1000000000000178100000017,81с, +&1000000000000004200000042° &1000000000000002300000023′ &1000000000000018500000018,5″