Z Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Z Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 01м &1000000000002750800000027,508с
Деклинација +50° 02′ &1000000000003263100000032,631″[1]
Особености
Спектрален типM5.5-6.5e[1]
B−V боен показател-0.102
Променлив типМирида[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-166.0±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 13.015±0.172 mas/yr
Dec.: −8.759±0.164 mas/yr
Паралакса (π)1.5293 ± 0.0807 mas
Растојание2100 ± 100 ly
(650 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
Z Cyg, BD+49 3160a, HD 190163, KIC 11833356 [1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Z Cygni пулсирачка променлива ѕвезда Мирида, во соѕвездието Лебед. [2]

Ѕвездата својата привидна величина ја менува од 7,1 до 14,7 во период од 263,69 денови. [2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (8 april 2017). „Basic data: V* Y Cyg – Eclipsing binary of Algol type (detached)“. 
  2. 2,0 2,1 2,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (8 april 2017). „Y Cyg“. The International Variable Star Index.