MY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
MY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000000338900000003,389с
Деклинација +33° 56′ &1000000000003501000000035,010″
Особености
Спектрален тип A2.5m
B−V Боен показател 0.377
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-53.00±2.7 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 17,480 ± 0,055 млс/г
Дек.: 3,012 ± 0,057 млс/г
Паралакса (π)3.9921 ± 0.0386 млс
Оддалеченост817 ± 8 сг
(250 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
MY Cyg, BD+33 3862, HIP 100258, SAO 69850
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

MY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,34.