MY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
MY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000000338900000003,389с
Деклинација +33° 56′ &1000000000003501000000035,010″
Особености
Спектрален типA2.5m
B−V боен показател0.377
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-53.00±2.7 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 17.480±0.055 mas/yr
Dec.: 3.012±0.057 mas/yr
Паралакса (π)3.9921 ± 0.0386 mas
Растојание817 ± 8 ly
(250 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
MY Cyg, BD+33 3862, HIP 100258, SAO 69850
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

MY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,34.