Прејди на содржината

HD 193592

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193592
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000000024800000024,8с[1][2]
Деклинација +55° 23′ &1000000000000005000000050″[1][2]
Прив. величина (V) 5.76[1][2]
Особености
Спектрален тип A2V s[1][2]
U−B Боен показател 0.03[1][2]
B−V Боен показател 0.11[1][2]
R−I Боен показател 0.06[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.03 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.003 млс
Други ознаки
BD+54 2329,SAO 32455,HD 193592,HR 7781
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193592 (BD + 54 2329, SAO 32455, HR 7781) — ѕвезда со привидна величина од 5.76, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 18м &1000000000000002480000024,8с и деклинација +55° 23′ &1000000000000005000000050″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.