EM Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
EM Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 38м &1000000000004011000000040,110с
Деклинација +30° 30′ &1000000000002831300000028,313″
Особености
Променлив типЏуџеста нова
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-31.0 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −5.389±0.390 mas/yr
Dec.: −2.276±0.503 mas/yr
Паралакса (π)1.8344 ± 0.2992 mas
Растојаниеприб. 1.800 ly
(приб. 550 pc)
Податоци
Други ознаки
EM Cyg, SBC9 1166, WEB 16953, 2E 4274
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

EM Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,9.