EM Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
EM Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 38м &1000000000004011000000040,110с
Деклинација +30° 30′ &1000000000002831300000028,313″
Особености
Променлив тип Џуџеста нова
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-31.0 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −5,389 ± 0,390 млс/г
Дек.: −2,276 ± 0,503 млс/г
Паралакса (π)1.8344 ± 0.2992 млс
Оддалеченостприб. 1.800 сг
(приб. 550 пс)
Податоци
Други ознаки
EM Cyg, SBC9 1166, WEB 16953, 2E 4274
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

EM Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,9.