Кеплер-56

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-56 [1][2][3][4]

Графичка претстава на системот Кеплер-56. Погледот од Земјата е претставен со испрекинатата линија, а точкестите линии ги прикажуваат планетите во системот. Стрелката пак ја покажува вртежната оска на матичната ѕвезда, додека пак тенката полна линија е ѕвездениот екватор.
Автор: НАСА
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0[1]      Рамноденица J2000,0[1]
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000002001400000002,0014с[5]
Деклинација +41° 52′ &1000000000001869200000018,692″[5]
Прив. величина (V) 13
Особености
Спектрален тип G0V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −6,746 ± 0,044[5] млс/г
Дек.: −12,025 ± 0,043[5] млс/г
Паралакса (π)1.0673 ± 0.0280[5] млс
Оддалеченост3.060 ± 80 сг
(940 ± 20 пс)
Податоци
Маса1,37 M
Полупречник4,23 R
Температура4.931 K
Други ознаки
KOI-1241, KIC 6448890, 2MASS 19350200+4152187
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Кеплер-56црвен џин[6] на растојание од околу 3.060 светлосни години[5] со малку поголема маса од Сонцето. Се состои од две потврдени планети, едната малку помала од Нептун, а другата малку помала од Сатурн. Двете планети се откриени во 2012 година.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, забележан е планетарен систем околу Кеплер-56. Планетите подоцна се потврдени со употреба на дополнителни методи.

Астеросеизмолошките изучувања покажале дека орбитите на Кеплер-56b и Кеплер-56c се за 45° над екваторот на ѕвездата. Дополнителните мерења на радијалните брзини откриле присуство на гравитациски растројувања но не се знае дали станува збор за блиска ѕвезда или пак трета планета.[7]

И двете планети Кеплер-56b и Кеплер-56c ќе бидат проголтани од матичната ѕвезда во текот на 130 и 155 милиони години.[8][9]

Планетарен систем Кеплер-56
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b[2][10] 0,07 MJ 0,1028 10,5034294 79,640° 3,606495320 R
c[3][11] 0,569 MJ 0,1652 21,4050484 81,930° 7,844702558 R
d[4] 3,3 MJ 2 0,4

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Kepler-56“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 2. 2,0 2,1 „Planet Kepler-56 b“. The Extrasolar Planets Encyclopaedia. Посетено на 2013-10-18.
 3. 3,0 3,1 „Planet Kepler-56 c“. The Extrasolar Planets Encyclopaedia.
 4. 4,0 4,1 „Planet Kepler-56 d“. The Extrasolar Planets Encyclopaedia.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 6. Stellar Spin-Orbit Misalignment in a Multiplanet System. Science, 18 Oct 2013: Vol. 342, Issue 6156, pp. 331-334
 7. Daniel Huber, Joshua A. Carter, Mauro Barbieri, Andrea Miglio, Katherine M. Deck, Daniel C. Fabrycky, Benjamin T. Montet, Lars A. Buchhave, William J. Chaplin, Saskia Hekker, Josefina Montalbán, Roberto Sanchis-Ojeda, Sarbani Basu, Timothy R. Bedding, Tiago L. Campante, Joergen Christensen-Dalsgaard, Yvonne P. Elsworth, Dennis Stello, Torben Arentoft, Eric B. Ford, Ronald L. Gilliland, Rasmus Handberg, Andrew W. Howard, Howard Isaacson, John Asher Johnson, Christoffer Karoff, Steven D. Kawaler, Hans Kjeldsen, David W. Latham, Mikkel N. Lund, Mia Lundkvist, Geoffrey W. Marcy, Travis S. Metcalfe, Victor Silva Aguirre, Joshua N. Winn (2013-10-21). „Stellar Spin-Orbit Misalignment in a Multiplanet System“. Science. 342 (6156): 331–334. arXiv:1310.4503. Bibcode:2013Sci...342..331H. doi:10.1126/science.1242066. PMID 24136961.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 8. Miriam Kramer (10 June 2014). „Chow Down! Star Will Devour 2 Alien Planets“. Space.com. Посетено на 11 June 2014.
 9. Gongjie Li; Smadar Naoz; Francesca Valsecchi; John Asher Johnson; Frederic A. Rasio (2014). „The Dynamics of the Multi-planet System Orbiting Kepler-56“. The Astrophysical Journal. 794 (2): 131. arXiv:1407.2249. Bibcode:2014ApJ...794..131L. doi:10.1088/0004-637X/794/2/131.
 10. „KOI-1241.02 -- Extra-solar Confirmed Planet“. SIMBAD.
 11. „KOI-1241.01 -- Extra-solar Confirmed Planet“. SIMBAD.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]