V476 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија


V476 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0 (ICRS)      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 58м &100000000000000060000006с
Деклинација +53° 37′ &1000000000000000700000007″
Прив. величина (V) 2Max.
17.09Min.
Други ознаки
GCRV 12334
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V476 Лебед или Нова во Лебед 1920нова која се случила во соѕвездието Лебед во 1920 година. Сјајноста која ја постигнала изнесувала 2,0 mag. Денес нејзината величина изнесува 17,09 mag.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]