UX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
UX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 55м &1000000000000550900000005,509с
Деклинација +30° 24′ &1000000000005203300000052,033″
Особености
Спектрален тип M6-6.5e
Променлив тип Мирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-6.0±5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,529 ± 0,307 млс/г
Дек.: −12,266 ± 0,402 млс/г
Паралакса (π)0.1764 ± 0.1674 млс
Оддалеченостприб. 20.000 сг
(приб. 6.000 пс)
Податоци
Други ознаки
UX Cyg, BD+29 4231, HD 199252, DO 19656
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

UX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,75.