UX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
UX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 55м &1000000000000550900000005,509с
Деклинација +30° 24′ &1000000000005203300000052,033″
Особености
Спектрален типM6-6.5e
Променлив типМирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-6.0±5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.529±0.307 mas/yr
Dec.: −12.266±0.402 mas/yr
Паралакса (π)0.1764 ± 0.1674 mas
Растојаниеapprox. 18000 ly
(approx. 6000 pc)
Податоци
Други ознаки
UX Cyg, BD+29 4231, HD 199252, DO 19656
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

UX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,75.