22 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
22 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 55м &1000000000517571800000051,75718с[1]
Деклинација +38° 29′ &1000000000001215400000012,154″[1]
Прив. величина (V) 4.95[2]
Особености
Спектрален тип B5 IV[3]
B−V Боен показател −0,086 ± 0,009[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−14,8 ± 2,2[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +6,559[1] млс/г
Дек.: −0,469[1] млс/г
Паралакса (π)3.0418 ± 0.2388[1] млс
Оддалеченост1.070 ± 80 сг
(330 ± 30 пс)
Апсолутна величина (MV)−3.18[2]
Орбита[5]
Период (P)78,2 ± 0,4 дена
Занесеност (e)0,17 ± 0,13
Перицентарска епоха (T)2.443.734,5 ± 2,1 ЈД
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
139 ± 11°
Полузамав (K1)
(главна)
20,7 ± 3,1 км/с
Податоци
22 Cyg A
Маса7,9 ± 0,4[6] M
Полупречник5,6[7] R
Површ. грав. (log g)3,35[8]
Сјајност7.305[9] L
Температура15.200[9] K
Вртежна брзина (v sin i)30[10] км/с
Други ознаки
22 Cyg, BD+38°3817, HD 188892, HIP 98068, HR 7613, SAO 69101[11]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

22 Лебеддвојна ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Видлива е со голо око како бледа, синобела ѕвезда со привидна ѕвездена величина од 4,95.[2] Врз основа на годишното поместување од 3,0 млс[1] се проценува дека растојанието до него е околу 1.070 светлосни години. Се приближува кон Земјата со околусончева радијална брзина од −15 км/с.[4]

22 Лебед е едностепена спектроскопска двојна ѕвезда со орбитален период од 78,2 дена и занесување од отприлика 0,17.[5] Видливата составница се класифицира како B5 IV[3] што одговара на B-тип подџиновска ѕвезда. Стара е 37[6] милиони години со ѕвездено вртење од 30[10] км/с и има основна сончева металичност, во маргините на грешка.[8] Ѕвездата има маса осум пати [6] поголема од Сончевата маса и околу 5,6[7] пати поголем полупречник од Сончевиот полупречник. Зрачи 7.305[9] пати повеќе од Сончевата сјајност од нејзината фотосфера на делотворна температура од 15.200 K.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 3. 3,0 3,1 Lesh, Janet Rountree (December 1968), „The Kinematics of the Gould Belt: an Expanding Group?“, Astrophysical Journal Supplement, 17: 371, Bibcode:1968ApJS...17..371L, doi:10.1086/190179.
 4. 4,0 4,1 Gontcharov, G. A. (2006), „Pulkovo Compilation of Radial Velocities for 35 495 Hipparcos stars in a common system“, Astronomy Letters, 32 (11): 759, arXiv:1606.08053, Bibcode:2006AstL...32..759G, doi:10.1134/S1063773706110065.
 5. 5,0 5,1 Abt, Helmut A.; и др. (October 1990), „The Frequency and Formation Mechanism of B2--B5 Main-Sequence Binaries“, Astrophysical Journal Supplement, 74: 551, Bibcode:1990ApJS...74..551A, doi:10.1086/191508.
 6. 6,0 6,1 6,2 Tetzlaff, N.; и др. (January 2011), „A catalogue of young runaway Hipparcos stars within 3 kpc from the Sun“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 410 (1): 190–200, arXiv:1007.4883, Bibcode:2011MNRAS.410..190T, doi:10.1111/j.1365-2966.2010.17434.x.
 7. 7,0 7,1 Pasinetti Fracassini, L. E.; и др. (February 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS)“, Astronomy and Astrophysics (Third. изд.), 367: 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451.
 8. 8,0 8,1 Adelman, Saul J. (June 1998), „Elemental abundance analyses with DAO spectrograms - XIX. The superficially normal B stars zeta Draconis, epsilon Lyrae, 8 Cygni and 22 Cygni“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 296 (4): 856–862, Bibcode:1998MNRAS.296..856A, doi:10.1046/j.1365-8711.1998.01426.x.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Hohle, M. M.; и др. (April 2010), „Masses and luminosities of O- and B-type stars and red supergiants“, Astronomische Nachrichten, 331 (4): 349, arXiv:1003.2335, Bibcode:2010AN....331..349H, doi:10.1002/asna.200911355.
 10. 10,0 10,1 Abt, Helmut A.; и др. (July 2002), „Rotational Velocities of B Stars“, The Astrophysical Journal, 573 (1): 359–365, Bibcode:2002ApJ...573..359A, doi:10.1086/340590
 11. „22 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)