Прејди на содржината

V2090 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2090 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 44м &1000000000003817200000038,172с
Деклинација +34° 24′ &1000000000005098500000050,985″
Особености
Спектрален тип M1III
B−V Боен показател 1.521
Променлив тип Долгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)8.23±0.26 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 3,92 ± 0,27 млс/г
Дек.: 2,92 ± 0,38 млс/г
Паралакса (π)2.8760 ± 0.0991 млс
Оддалеченост1.130 ± 40 сг
(350 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
V2090 Cyg, BD+34 3691, HIP 97142, SAO 68783
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2090 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,35.