V2090 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2090 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 44м &1000000000003817200000038,172с
Деклинација +34° 24′ &1000000000005098500000050,985″
Особености
Спектрален типM1III
B−V боен показател1.521
Променлив типДолгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)8.23±0.26 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 3.92±0.27 mas/yr
Dec.: 2.92±0.38 mas/yr
Паралакса (π)2.8760 ± 0.0991 mas
Растојание1.130 ± 40 ly
(350 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
V2090 Cyg, BD+34 3691, HIP 97142, SAO 68783
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2090 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,35.