HD 191806

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 191806
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 09м &1000000000283096000000028,30960с[1]
Деклинација +52° 16′ &1000000000000347900000034,79″[1]
Прив. величина (V) 8.093[2]
Особености
Спектрален тип K0
Привидна ѕвездена величина (B) 8.71[2]
Привидна величина (J) 6.966[3]
Привидна величина (H) 6.713[3]
Привидна величина (K) 6.639[3]
B−V Боен показател +0.64[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 113.90[1] млс/г
Дек.: 90.05[1] млс/г
Паралакса (π)14.41 ± 0.50[1] млс
Оддалеченост226 ± 8 сг
(69 ± 2 пс)
Апсолутна величина (MV)3.89 ± 0.08[4]
Податоци [4]
Маса1.14 ± 0.12 M
Површ. грав. (log g)4.45 ± 0.03
Сјајност2.23 ± 0.16 L
Температура6010 ± 30 K
Металичност+0.30 ± 0.02
Вртење20.6 ± 6.9 d
Старост2.9 ± 0.4 Гг.
Други ознаки
BD+51° 2782, HIP 99306, SAO 32320
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Архив на вонсончеви планети— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

HD 191806 портокалово џуџе со привидна величина 8, на растојание од приближно 226 светлосни години во соѕвездието Лебед. Во 2016 година, во орбитата околу ѕвездата е забележана огромна планета гасовит џин.

Планетарен систем HD 191806[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b ≥8.52 ± 0.63 MJ 2.8 ± 0.1 1606.3 ± 7.2 0.259 ± 0.017

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
  2. 2,0 2,1 Høg, E.; Fabricius, C.; и др. (2000). „The Tycho-2 catalogue of the 2.5 million brightest stars“. Astronomy and Astrophysics. 355. Bibcode:2000A&A...355L..27H.
  3. 3,0 3,1 3,2 Cutri, R. M.; Skrutskie, M. F. (2003). „VizieR Online Data Catalog: 2MASS All-Sky Catalog of Point Sources“. Bibcode:2003yCat.2246....0C. Наводот journal бара |journal= (help)
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Daiz, R. F.; Rey, J.; и др. (2013). „The SOPHIE search for northern extrasolar planets. XI. Three new companions and an orbit update: Giant planets in the habitable zone“. Astronomy and Astrophysics. 591. A146. arXiv:1604.07610. Bibcode:2016A&A...591A.146D. doi:10.1051/0004-6361/201628331.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002000000020ч &1000000000000001100000011м &1000000000030716600000030,7166с, −&1000000000000006400000064° &1000000000000003700000037′ &1000000000001369400000013,694″