HD 191243

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 191243
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 7м &1000000000000041400000041,4с[1][2]
Деклинација +34° 25′ &1000000000000002300000023″[1][2]
Привидна величина (V)6.11[1][2]
Особености
Спектрален типB5Ib[1][2]
U−B боен показател-0.45[1][2]
B−V боен показател0.16[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.45 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+34 3881,SAO 69457,HD 191243,HR 7699
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191243 (BD + 34 3881, SAO 69457, HR 7699) — ѕвезда со привидна величина од 6.11, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 07м &1000000000000004139999941.4с и деклинација +34° 25′ &1000000000000002300000023″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.