Прејди на содржината

HD 190467

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1362 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 03м &1000000000004159600000041,596с
Деклинација +36° 25′ &1000000000003215400000032,154″
Особености
Спектрален тип B5II:n
B−V Боен показател 0.167
Променлив тип Be-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.00±4.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −0,513 ± 0,039млс/г
Дек.: −5,982 ± 0,040 млс/г
Паралакса (π)0.9586 ± 0.0429 млс
Оддалеченост3.400 ± 200 сг
(1.040 ± 50 пс)
Податоци
Други ознаки
V1362 Cyg, BD+36 3841, HIP 98778, SAO 69334
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1362 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.