HD 190467

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1362 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 03м &1000000000004159600000041,596с
Деклинација +36° 25′ &1000000000003215400000032,154″
Особености
Спектрален типB5II:n
B−V боен показател0.167
Променлив типBe-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.00±4.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −0.513±0.039mas/yr
Dec.: −5.982±0.040 mas/yr
Паралакса (π)0.9586 ± 0.0429 mas
Растојание3400 ± 200 ly
(1040 ± 50 pc)
Податоци
Други ознаки
V1362 Cyg, BD+36 3841, HIP 98778, SAO 69334
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1362 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.