HD 186815

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186815
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000000039600000039,6с[1][2]
Деклинација +57° 2′ &1000000000000003300000033″[1][2]
Прив. величина (V) 6.27[1][2]
Особености
Спектрален тип K2III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 0.88[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -26 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+56 2291,SAO 31933,HD 186815,HR 7526
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186815 (BD + 56 2291, SAO 31933,HR 7526) — ѕвезда со привидна величина од 6.27, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 43м &1000000000000003960000039,6с и деклинација +57° 02′ &1000000000000003300000033″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.