HD 195554

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 195554
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 29м &1000000000000027100000027,1с[1][2]
Деклинација +56° 4′ &100000000000000050000005″[1][2]
Привидна величина (V)5.91[1][2]
Особености
Спектрален типB9Vne[1][2]
U−B боен показател-0.24[1][2]
B−V боен показател-0.04[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.24 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -22 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+55 2411,SAO 32627,HD 195554,HR 7843
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195554 (BD + 55 2411, SAO 32627, HR 7843) — ѕвезда со привидна величина од 5.91, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 29м &1000000000000002710000027.1с и деклинација +56° 04′ &1000000000000000500000005″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.