Прејди на содржината

HD 202720

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 202720
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 16м &1000000000000029600000029,6с[1][2]
Деклинација +42° 15′ &100000000000000050000005″[1][2]
Прив. величина (V) 6.43[1][2]
Особености
Спектрален тип K2[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател [1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+41 4067,SAO 50656,HD 202720,HR 8138
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202720 (BD + 41 4067, SAO 50656, HR 8138) — ѕвезда со привидна величина од 6.43, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 16м &1000000000000002960000029,6с и деклинација +42° 15′ &1000000000000000500000005″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.