Прејди на содржината

Кеплер-33

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-33
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 16м &1000000000018610000000018,6100с[1]
Деклинација +46° 00′ &1000000000001881300000018,813″[1]
Прив. величина (V) 13,988
Особености
Спектрален тип G1IV
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −1,107 ± 0,031[1] млс/г
Дек.: −13,083 ± 0,029[1] млс/г
Паралакса (π)0.7982 ± 0.0151[1] млс
Оддалеченост4.090 ± 80 сг
(1.250 ± 20 пс)
Податоци
Маса1,164 [2] M
Полупречник1,615 [2] R
Температура5.849 [2] K
Старост4,27 ± 0,87 [3] Гг.
Други ознаки
KOI-707, KIC 9458613, 2MASS 19161861+4600187[4]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Кеплер-33 — ѕвезда во соѕвездието Лебед со планетарен систем од 5 планети. Бидејќи ѕвездата ја има напуштено главната низа,[3] таа има околу 161,5% од сончевиот полупречник, но само 116,4% од масата на Сонцето. Земјаќи ги предвид масата и температурата станува збор за свезда, подџин. Растојанието до ѕвездата не е познато.

Планетарен систем

[уреди | уреди извор]

На 26 јануари 2012 година, беше најавено дека околу ѕвездата има планетарен систем од 5 планети.[3] Сепак, за разлика од останатите планети потврдени од мисијата Кеплер, нивните маси не се познати, бидејќи пред да се објави веста не се извршени Доплерови спектроскопски мерења. Судејќи според нивниот полупречник, b можно е да е голема суперземја или мал жежок Нептун , додека пак останатите се најверојатно жешки Нептуни.

Планетите b и c можно е да се во резонанса 7:3, бидејќи постои отстапување од 0,05 денови; постои и мало отстапување од0,18 дена при резонанса од 5:3 помеѓу планетите c и d. Останатите планети најверојатно не се во каква било резонанција, иако близу резонанса се 3d:2e и 4e:3f.

Планетарен систем Кеплер-33[3]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,0677 ± 0,0014 5,66793 ± 0,00012 0,16 ± 0,02 RJ
c 0,1189 ± 0,0025 13,1756 ± 0,00014 0,29 ± 0,027 RJ
d 0,1662 ± 0,0035 21,776 ± 0,00011 0,48 ± 0,04 RJ
e 0,2138 ± 0,0045 31,7844 ± 0,00039 0,36 ± 0,034 RJ
f 0,2535 ± 0,0054 41,029 ± 0,00042 0,4 ± 0,037 RJ

Поврзано

[уреди | уреди извор]
Компаративни големини Земја, Kepler-33 b и Јупитер (планета).
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 Johnson, Michele (9 April 2015). „How many exoplanets has Kepler discovered?“. nasa.gov. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-13.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Lissauer, Jack J.; Marcy, Geoffrey W.; Rowe, Jason F.; Bryson, Stephen T.; Adams, Elisabeth; Buchhave, Lars A.; Ciardi, David R.; Cochran, William D.; Fabrycky, Daniel C.; Ford, Eric B.; Fressin, Francois; Geary, John; Gilliland, Ronald L.; Holman, Matthew J.; Howell, Steve B.; Jenkins, Jon M.; Kinemuchi, Karen; Koch, David G.; Morehead, Robert C.; Ragozzine, Darin; Seader, Shawn E.; Tanenbaum, Peter G.; Torres, Guillermo; Twicken, Joseph D. (10 May 2012). „Almost All of Kepler's Multiple Planet Candidates are Planets“. The Astrophysical Journal. 750 (2): 112. arXiv:1201.5424. Bibcode:2012ApJ...750..112L. doi:10.1088/0004-637X/750/2/112.
  4. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-04-26. Посетено на 2012-02-01.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000001600000016м &1000000000000186100000018,61с, +&1000000000000004600000046° &1000000000000000000000000′ &1000000000000018800000018,8″