Кеплер-39

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-39
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 47м &1000000000050474600000050,4746с[1]
Деклинација +46° 02′ &1000000000000349900000003,499″[1]
Привидна величина (V)14,3[2]
Особености
Спектрален типF7V[3]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 3.890±0.034[1] mas/yr
Dec.: −2.307±0.031[1] mas/yr
Паралакса (π)0.9171 ± 0.0164[1] mas
Растојание3560 ± 60 ly
(1090 ± 20 pc)
Податоци [3]
Маса1.29+0.06
−0.07
M
Полупречник1.40±0.10 R
Површ. грав. (log g)4.25±0.06
Температура6350±100 K
Вртење4.464±0.013 days[4]
Вртежна брзина (v sin i)16±2.5 км/с
Старост2.1+0.8
−0.9
Гг.
Други ознаки
KOI-423, KIC 9478990, 2MASS J19475046+4602034
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-39 (2MASS J19475046+4602034) — ѕвезда од спекттрален тип F на главната низа во соѕвездието Лебед. Се наоѓа на растојание од 3.560 светлосни години (1.090 парсеци).[1]Околу ѕвездата е позната една планета, Кеплер-39b.[5]

Планетарен ситем[уреди | уреди извор]

Кеплер-39b се смета за [[кафеаво џуџе] наместо за планетабидејќи не ја задоволува стандардната since it does not meet the standard дефиниција за планета. Некои авторитети како Енциклопедијата на вонсончеви планети и Архивата за вонсончеви планети на НАСА ја вклучуваат на списокот на новозабележани вонсончеви планети.[2][6]

Планетарен систем Кеплер-39[3]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 20.1+1.3
−1.2
 MJ
0.164±0.003 21.087210±0.000037 0.112±0.057 89.07±0.22° 1.24+0.09
−0.10
 RJ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 „Kepler-39 b“. The Extrasolar Planets Encyclopaedia. конс. 2018-06-09. 
  3. 3,0 3,1 3,2 Bonomo, A. S.; Sozzetti, A.; Santerne, A.; Deleuil, M.; Almenara, J.-M.; Bruno, G.; Díaz, R. F.; Hébrard, G.; и др.. Improved parameters of seven Kepler giant companions characterized with SOPHIE and HARPS-N. „Astronomy and Astrophysics“ том  575: A85. doi:10.1051/0004-6361/201323042. Bibcode2015A&A...575A..85B. https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2015/03/aa23042-13/aa23042-13.html. 
  4. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S.. Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators. „The Astrophysical Journal Letters“ том  775 (1): L11. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11. Bibcode2013ApJ...775L..11M. 
  5. Bouchy, F.; Bonomo, A. S.; Santerne, A.; Moutou, C.; Deleuil, M.; Díaz, R. F.; Eggenberger, A.; Ehrenreich, D.; и др.. SOPHIE velocimetry of Kepler transit candidates. III. KOI-423b: an 18 MJup transiting companion around an F7IV star. „Astronomy and Astrophysics“ том  533: A83. doi:10.1051/0004-6361/201117095. Bibcode2011A&A...533A..83B. https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2011/09/aa17095-11/aa17095-11.html. 
  6. „Kepler-39 b“. NASA Exoplanet Archive. конс. 2018-06-09.