WR 146

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WR 146
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 35м &1000000000004708500000047,085с
Деклинација +41° 22′ &1000000000004470300000044,703″
Особености
Спектрален типWC5-6e+O8
Променлив типВолф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -2.916±0.628 mas/yr
Dec.: -3.875±0.786 mas/yr
Паралакса (π)0.8345 ± 0.3676 mas
Растојаниеapprox. 4000 ly
(approx. 1200 pc)
Податоци
Други ознаки
EM* AS 374, V* V2180 Cyg, [IC56] 50, [KW97] 41-30, JP11 5255, UBV M 44533
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 146Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед