WR 146

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 146
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 35м &1000000000004708500000047,085с
Деклинација +41° 22′ &1000000000004470300000044,703″
Особености
Развојна фаза Волф-Рајеова
Спектрален тип WC5-6e+O8
Променлив тип Волф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -2.916±0.628 млс/г
Дек.: -3.875±0.786 млс/г
Паралакса (π)0.8345 ± 0.3676 млс
Оддалеченостприб. 4.000 сг
(приб. 1.200 пс)
Податоци
Други ознаки
EM* AS 374, V* V2180 Cyg, [IC56] 50, [KW97] 41-30, JP11 5255, UBV M 44533
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 146Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед