V1719 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1719 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 04м &1000000000003292000000032,920с
Деклинација +50° 47′ &1000000000000327200000003,272″
Особености
Спектрален тип F5III
B−V Боен показател 0.430
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на Делта Штит
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)15.0±5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,729 ± 0,085 млс/г
Дек.: −4,967 ± 0,060 млс/г
Паралакса (π)2.5194 ± 0.0327 млс
Оддалеченост1.290 ± 20 сг
(397 ± 5 пс)
Податоци
Други ознаки
V1719 Cyg, BD+50 3259, HIP 104029, SAO 33108
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1719 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 7,99.