V1719 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1719 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 04м &1000000000003292000000032,920с
Деклинација +50° 47′ &1000000000000327200000003,272″
Особености
Спектрален типF5III
B−V боен показател0.430
Променлив типПроменлива ѕвезда од типот на Делта Штит
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)15.0±5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.729±0.085 mas/yr
Dec.: −4.967±0.060 mas/yr
Паралакса (π)2.5194 ± 0.0327 mas
Растојание1290 ± 20 ly
(397 ± 5 pc)
Податоци
Други ознаки
V1719 Cyg, BD+50 3259, HIP 104029, SAO 33108
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1719 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 7,99.