Кеплер-32

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-32
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 51м &1000000000022174200000022,1742с[1]
Деклинација +46° 34′ &1000000000002739000000027,390″[1]
Прив. величина (V) 16.0[2]
Особености
Спектрален тип M1V[3]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −13,618 ± 0,058[1] млс/г
Дек.: 19,646 ± 0,068[1] млс/г
Паралакса (π)3.0595 ± 0.0322[1] млс
Оддалеченост1.070 ± 10 сг
(327 ± 3 пс)
Податоци
Маса0,58 ± 0,05[2] M
Полупречник0,53 ± 0,04[2] R
Површ. грав. (log g)4,64[3]
Температура3.900 ± 200[2] K
Вртење36,220 ± 0,256[4]
Други ознаки
KIC 9787239, KOI-952, 2MASS J19512217+4634273[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-32ѕвезда црвено џуџе на главната низа на растојание од 1.070 светлосни години од Земјата, во соѕвездието Лебед. Забележана во 2012 година од страна на вселенското летало Кеплер,[5] има маса од 0,58 ± 0,05 сончеви маси (M), полупречник од 0,53 ± 0,04 сончеви полупречници (R) и температура од 3.900 K, со што е половина од масата и полупречникот на Сонцето, две третини од температурата и 5% од сјајноста.[6] првично се сметало дека има најмалку две потврдени планети, помалата Кеплер-32b, која орбитира со период од 5,90124 денови, и Кеплер-32c со орбитален период од 8,7522 денови.[7] Во април 2013 година, со методот на премин се потврдени уште три нови планети во системот. Сепак, пресметаната маса на овие планети е со очекувана голема грешка.[8]

Компаративни димензии на Сонце и Kepler-32.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Планетарен систем Кеплер-32[9]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
f 0,013 0,742956 0,81±0,05 R
e 0,033 2,896009 1,5±0,.1 R
b < 4,1 MJ 0,05 5,90124 2,2±0,2 R
c < 0,5 MJ 0,09 8,7522 2,0±0,2 R
d 0,129 22,780806 2,7±0,1 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Notes on Kepler-32 b“. Посетено на 21 January 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 „KOI-952“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 21 January 2017. (англиски)
  4. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S. (2013). „Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators“. The Astrophysical Journal Letters. 775 (1). L11. arXiv:1308.1845. Bibcode:2013ApJ...775L..11M. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11.
  5. NBC. „100 billion alien planets fill our galaxy: study“. NBC News. Посетено на 28 February 2013.
  6. Swift, Jonathan J. (2012). „Characterizing the Cool KOIs IV: Kepler-32 as a prototype for the formation of compact planetary systems throughout the Galaxy“. The Astrophysical Journal. 764: 105. arXiv:1301.0023. Bibcode:2013ApJ...764..105S. doi:10.1088/0004-637X/764/1/105.
  7. The Extrasolar Planet Encyclopedia. „Kepler-32“. Exoplanet.eu. Архивирано од изворникот на 3 February 2014. Посетено на 28 February 2013.
  8. Fabrycky, Daniel C.; и др. (2012). „Transit Timing Observations from Kepler: IV. Confirmation of 4 Multiple Planet Systems by Simple Physical Models“. The Astrophysical Journal. 750 (2): 114. arXiv:1201.5415. Bibcode:2012ApJ...750..114F. doi:10.1088/0004-637X/750/2/114.
  9. NASA Exoplanet Archive--Planet Host Overview page:Kepler-32

Шаблони[уреди | уреди извор]

Предлошка:Kepler-32

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005100000051м &1000000000000002200000022с, +&1000000000000004600000046° &1000000000000003400000034′ &1000000000000002700000027″