NGC 7031

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7031


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 6 м 52 с
Деклинација +50° 50' 36""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 21 септември 1788
Други ознаки OCL 210

NGC 7031расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7031 се споменува и како OCL 210.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 21 септември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7031 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 m.[2] NGC 7031 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 6 м 52 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +50° 50' 36"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7031 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 56; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3600. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 589.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]