Кеплер-67

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-67
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000036809200000036,8092с[1]
Деклинација +46° 09′ &1000000000005916600000059,166″[1]
Привидна величина (V)16.4
Особености
Спектрален типG9V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −3.424±0.093[1] mas/yr
Dec.: −8.679±0.077[1] mas/yr
Паралакса (π)0.8580 ± 0.0508[1] mas
Растојание3800 ± 200 ly
(1170 ± 70 pc)
Податоци
Маса0,865 ± 0,034 M
Полупречник0,778 ± 0,031 R
Температура5.331 ± 63 K K
Вртење10.464±0.014 days[2]
Старост1 ± 0,17 Гг.
Други ознаки
KOI-2115[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Кеплер-67 — ѕвезда со малку помала маса од онаа на Сонцето во расеаното јато NGC 6811 во соѕвездието Лебед и имаедна потврдена планета, малку помала од Нептун, чие откритие било објавено во 2013 година.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Планетарен систем Кеплер-67
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 0,31 ± 0,06 MJ 0,1171 ± 0,0015 15,7259 ± 0,00011 0,26 ± 0,014 RJ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S.. Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators. „The Astrophysical Journal Letters“ том  775 (1): L11. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11. Bibcode2013ApJ...775L..11M. 
  3. „Kepler-67“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. конс. 15 January 2018.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]