Кеплер-67

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-67
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000036809200000036,8092с[1]
Деклинација +46° 09′ &1000000000005916600000059,166″[1]
Прив. величина (V) 16.4
Особености
Спектрален тип G9V
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,424 ± 0,093[1] млс/г
Дек.: −8,679 ± 0,077[1] млс/г
Паралакса (π)0.8580 ± 0.0508[1] млс
Оддалеченост3.800 ± 200 сг
(1.170 ± 70 пс)
Податоци
Маса0,865 ± 0,034 M
Полупречник0,778 ± 0,031 R
Температура5.331 ± 63 K K
Вртење10,464 ± 0,014[2]
Старост1 ± 0,17 Гг.
Други ознаки
KOI-2115[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

Кеплер-67 — ѕвезда со малку помала маса од онаа на Сонцето во расеаното јато NGC 6811 во соѕвездието Лебед и имаедна потврдена планета, малку помала од Нептун, чие откритие било објавено во 2013 година.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Планетарен систем Кеплер-67
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,31 ± 0,06 MJ 0,1171 ± 0,0015 15,7259 ± 0,00011 0,26 ± 0,014 RJ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S. (2013). „Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators“. The Astrophysical Journal Letters. 775 (1). L11. arXiv:1308.1845. Bibcode:2013ApJ...775L..11M. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11.
  3. „Kepler-67“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 15 January 2018. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]