CY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 46м &1000000000005024400000050,244с
Деклинација +46° 03′ &1000000000000692900000006,929″
Особености
Спектрален типSC2_Zr0
Променлив типS-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.69±0.21 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.880±0.062 mas/yr
Dec.: −4.746±0.058 mas/yr
Паралакса (π)0.6348 ± 0.0350 mas
Растојание5100 ± 300 ly
(1580 ± 90 pc)
Податоци
Други ознаки
CY Cyg, BD+45 3271, HD 198164, SAO 50053
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.