CY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
CY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 46м &1000000000005024400000050,244с
Деклинација +46° 03′ &1000000000000692900000006,929″
Особености
Спектрален тип SC2_Zr0
Променлив тип S-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.69±0.21 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,880 ± 0,062 млс/г
Дек.: −4,746 ± 0,058 млс/г
Паралакса (π)0.6348 ± 0.0350 млс
Оддалеченост5.100 ± 300 сг
(1.580 ± 90 пс)
Податоци
Други ознаки
CY Cyg, BD+45 3271, HD 198164, SAO 50053
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.