Ро Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
ρ Лебед
Местоположбата на ρ Лебед (заокружено)
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 33м &1000000000588529800000058,85298с[1]
Деклинација 45° 35′ &1000000000030617900000030,6179″[1]
Прив. величина (V) 4,02 [2]
Особености
Спектрален тип G8 III Fe-0.5[3]
U−B Боен показател +0,56[2]
B−V Боен показател +0,89[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+6,88[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −23,79[1] млс/г
Дек.: −93,70[1] млс/г
Паралакса (π)26.39 ± 0.15[1] млс
Оддалеченост123,6 ± 0,7 сг
(37,9 ± 0,2 пс)
Апсолутна величина (MV)1,11[5]
Податоци
Маса2,16[6] M
Полупречник7,81[6] R
Сјајност37,1[6] L
Температура5.100[6] K
Вртежна брзина (v sin i)0,71[7] км/с
Други ознаки
ρ Cyg, 73 Cygni, BD+44° 3865, FK5 1568, GC 30207, HD 205435, HIP 106481, HR 8252, SAO 51035
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Ро Лебед — жолтеникава ѕвезда во северното соѕвездие, Лебед. Може да се забележи со голо око како ѕвезда со привидна ѕвездена величина од 4,02.[2] Измерената годишна паралакса е 26,39 лачни милисекунди,[1] што пак дава растојание од околу 124 светлосни години. Се оддалечува од Сонцето со радијална брзина од +6,88.[4] Оваа ѕвезда е член на групацијата наречена тенок диск дел од галаксијата Млечен Пат.[7]

Станува збор за развиена џиновска ѕвезда од тип G со проценета старост од 660[7] милиони години и ѕвездена класификација G8 III Fe-0.5.[3] Додавката укажува дека во спектарот постои мало зголемување на присуството на железо во надворешната атмосфера. Нејзината маса е за 2,16 пати поголема од Сончевата маса и има полупречник 7,81 пати поголем од Сончевиот полупречник.[6] Ѕвездата зрачи со сјај 37 пати поголем од Сончевата сјајност од зголемената фотосфера при делотворна температура од 5.100 K.[6]

Ро Лебед е сјаен рендгенски извор со сјајност од 1.026.000.000.000.000.000.000.000.000.000 ergs s−1.[8] Поседува површинско магнетно поле со максимална јачина од 7,3 ± 0,5 G.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237: 0. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
  3. 3,0 3,1 Keenan, Philip C.; McNeil, Raymond C. (1989). „The Perkins catalog of revised MK types for the cooler stars“. Astrophysical Journal Supplement Series. 71: 245. Bibcode:1989ApJS...71..245K. doi:10.1086/191373.
  4. 4,0 4,1 Soubiran, C.; и др. (March 2008), „Vertical distribution of Galactic disk stars. IV. AMR and AVR from clump giants“, Astronomy and Astrophysics, 480 (1): 91–101, arXiv:0712.1370, Bibcode:2008A&A...480...91S, doi:10.1051/0004-6361:20078788
  5. Da Silva, Ronaldo; и др. (August 2015). „Homogeneous abundance analysis of FGK dwarf, subgiant, and giant stars with and without giant planets“. Astronomy and Astrophysics. 580A: 24–42. arXiv:1505.01726. Bibcode:2015A&A...580A..24D. doi:10.1051/0004-6361/201525770. Vizier catalog entry
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Reffert, Sabine; и др. (2015). „Precise radial velocities of giant stars. VII. Occurrence rate of giant extrasolar planets as a function of mass and metallicity“. Astronomy and Astrophysics. 574A (2): 116–129. arXiv:1412.4634. Bibcode:2015A&A...574A.116R. doi:10.1051/0004-6361/201322360. hdl:10722/215277. Vizier catalog entry
  7. 7,0 7,1 7,2 Jofré, E.; и др. (2015). „Stellar parameters and chemical abundances of 223 evolved stars with and without planets“. Astronomy & Astrophysics. 574: A50. arXiv:1410.6422. Bibcode:2015A&A...574A..50J. doi:10.1051/0004-6361/201424474.
  8. Makarov, Valeri V. (October 2003), „The 100 Brightest X-Ray Stars within 50 Parsecs of the Sun“, The Astronomical Journal, 126 (4): 1996–2008, Bibcode:2003AJ....126.1996M, doi:10.1086/378164.
  9. Aurière, M.; и др. (February 2015), „The magnetic fields at the surface of active single G-K giants“, Astronomy & Astrophysics, 574: 30, arXiv:1411.6230, Bibcode:2015A&A...574A..90A, doi:10.1051/0004-6361/201424579, A90.