Прејди на содржината

V1027 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1027 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 02м &1000000000002737500000027,375с
Деклинација +30° 04′ &1000000000002548900000025,489″
Особености
Спектрален тип G7Ia
Променлив тип Протопланетарна маглина
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −2,900 ± 0,050 млс/г
Дек.: −5,591 ± 0,061 млс/г
Паралакса (π)0.2601 ± 0.0384 млс
Оддалеченостприб. 13.000 сг
(приб. 3.800 пс)
Податоци
Други ознаки
V1027 Cyg, BD+29 3865, NSV 12731, PPM 84071
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1027 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,65.