Прејди на содржината

HD 190781

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 190781
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 4м &1000000000000028800000028,8с[1][2]
Деклинација +48° 13′ &1000000000000004700000047″[1][2]
Прив. величина (V) 6.16[1][2]
Особености
Спектрален тип A2IV[1][2]
U−B Боен показател 0.04[1][2]
B−V Боен показател 0.04[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.04 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -14 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+47 3004,SAO 49152,HD 190781,HR 7684
Наводи во бази
SIMBAD— податоци


HD 190771 (BD + 47 3004, SAO 49152, HR 7684) — ѕвезда со привидна величина од 6.19, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 04м &1000000000000002880000028,8с и деклинација +48° 13′ &1000000000000004700000047″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.