HD 198513

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 198513
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 48м &1000000000000042700000042,7с[1][2]
Деклинација +51° 54′ &1000000000000003800000038″[1][2]
Привидна величина (V)6.29[1][2]
Особености
Спектрален типB8Vnp[1][2]
U−B боен показател-0.56[1][2]
B−V боен показател-0.07[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.56 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -25 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+51 2957,SAO 32908,HD 198513,HR 7978
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198513 (BD + 51 2957, SAO 32908, HR 7978) — ѕвезда со привидна величина од 6.29, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 48м &1000000000000004270000042.7с и деклинација +51° 54′ &1000000000000003800000038″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.