HD 187399

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1507 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 48м &1000000000004187500000041,875с
Деклинација +29° 24′ &1000000000000840300000008,403″
Особености
Спектрален типB7Ia?e
B−V боен показател0.143
Променлив типСпектроскопска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-18.9±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 1.272±0.045 mas/yr
Dec.: −6.675±0.059 mas/yr
Паралакса (π)1.0744 ± 0.0326 mas
Растојание3040 ± 90 ly
(930 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
V1507 Cyg, BD+29 3754, HIP 97472, SAO 87754
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1507 Лебед — спектроскопска двојна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,12.