HD 187399

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1507 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 48м &1000000000004187500000041,875с
Деклинација +29° 24′ &1000000000000840300000008,403″
Особености
Спектрален тип B7Ia?e
B−V Боен показател 0.143
Променлив тип Спектроскопска двојна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-18.9±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1,272 ± 0,045 млс/г
Дек.: −6,675 ± 0,059 млс/г
Паралакса (π)1.0744 ± 0.0326 млс
Оддалеченост3.040 ± 90 сг
(930 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V1507 Cyg, BD+29 3754, HIP 97472, SAO 87754
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1507 Лебед — спектроскопска двојна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,12.