Прејди на содржината

V2100 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2100 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000001534700000015,347с
Деклинација +52° 03′ &1000000000002049100000020,491″
Особености
Спектрален тип B5III
B−V Боен показател -0.183
Променлив тип α2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.2±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 9,163 ± 0,116 млс/г
Дек.: 2,398 ± 0,125 млс/г
Паралакса (π)3.9176 ± 0.0616 млс
Оддалеченост830 ± 10 сг
(255 ± 4 пс)
Податоци
Други ознаки
V2100 Cyg, BD+51 2728, HIP 98379, SAO 32170
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2100 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,125.