SZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
SZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000005429300000054,293с
Деклинација +46° 36′ &1000000000000458200000004,582″
Особености
Спектрален типF7.5/8-G6.5Ib
B−V боен показател1.420
Променлив типДелта Кефеј
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.2±0.1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.255±0.046 mas/yr
Dec.: −5.420±0.052 mas/yr
Паралакса (π)0.3616 ± 0.0262 mas
Растојание9000 ± 700 ly
(2800 ± 200 pc)
Податоци
Други ознаки
SZ Cyg, BD+46 2966, HIP 101393, DO 38551
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

SZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,37.