Прејди на содржината

SZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
SZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000005429300000054,293с
Деклинација +46° 36′ &1000000000000458200000004,582″
Особености
Спектрален тип F7.5/8-G6.5Ib
B−V Боен показател 1.420
Променлив тип Делта Кефеј
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.2±0.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,255 ± 0,046 млс/г
Дек.: −5,420 ± 0,052 млс/г
Паралакса (π)0.3616 ± 0.0262 млс
Оддалеченост9.000 ± 700 сг
(2.800 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
SZ Cyg, BD+46 2966, HIP 101393, DO 38551
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

SZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,37.