HD 198345

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 198345
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000000049300000049,3с[1][2]
Деклинација +47° 49′ &1000000000000005500000055″[1][2]
Прив. величина (V) 5.57[1][2]
Особености
Спектрален тип K5III[1][2]
U−B Боен показател 1.78[1][2]
B−V Боен показател 1.46[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+47 3188,SAO 50073,HD 198345,HR 7969
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198345 (BD + 47 3188, SAO 50073, HR 7969) — ѕвезда со привидна величина од 5.57, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 47м &1000000000000004929999949,3с и деклинација +47° 49′ &1000000000000005500000055″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.