WASP-48

Од Википедија — слободната енциклопедија
WASP-48
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 24м &1000000000003898400000038,984с
Деклинација +55° 28′ &1000000000000233900000023,39″
Прив. величина (V) 11,69
Особености
Спектрален тип G0IV
Привидна ѕвездена величина (B) 12,31
Привидна величина (J) 10,627
Привидна величина (H) 10,44
Привидна величина (K) 10,372
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-20.19 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6.141±0.039 млс/г
Дек.: -27.969±0.041 млс/г
Паралакса (π)2.1732 ± 0.0213 млс
Оддалеченост1.500 ± 10 сг
(460 ± 5 пс)
Апсолутна величина (MV)1,18
Податоци
Маса1,19±0,04 M
Полупречник1,75±0,07 R
Температура5920±150 K
Вртежна брзина (v sin i)12,2±0,7 км/с
Старост7,9 Гг.
Други ознаки
TYC 3925-739-1, SPOCS 3062, 2MASS J19243895+5528233
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WASP-48 ѕвезда во соѕвездието Лебед на растојание од околу 1.402 светлосни години. Во орбитата на ѕвездата е забележана една планета.

Особености[уреди | уреди извор]

WASP-48 е забележана со помош на орбиталната опсерваторија Хипаркос во текот на проектот Тихо. Официјално планетата околу ѕвездата е забележана во 1997 година како дел од откритијата во каталогот Тихо. Ѕвездата во овој каталог е со ознаката TYC 3925-739-1. Во моментов, почесто е во употреба името WASP-48 доделено од истражувачкиот тим на SuperWASP.

Ѕвездата е жолт подџин, и е постара од нашето Сонце, односно нејзината старост се проценува на 7,9 милијарди години. Масата и полупречникот се околу 1,19 и 1,75 од Сончевите, соодветно.[1] Површинската температура на ѕвездата е приближно 5.920 келвини.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, група астрономи кои работат во програмата SuperWASP го објавија откритието [1] дека е забележана планетата во орбита околу ѕвездата и и е доделена ознаката WASP-48b во системот. Станува збор за гасовит џин, на многу мало растојание од матичната ѕвезда од 0,034 ае. По маса, речиси е еднаква на Јупитер, но малку поголема од нејзе. Делотворната температура на планетата се проценува на 2.030 година келвини. Откривањето на планетата беше направено со помош на транзитниот метод.

Планетарен систем WASP-48
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,98±0,09 MJ 0,034 ае 2,144 денови 0,1 1,67±0,08 RJ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 B.Enoch, D.R.Anderson, S.C.C.Barros, D.J.A.Brown, A.Collier Cameron, F.Faedi, M.Gillon, G.Hébrard, T.A.Lister, D.Queloz, A.Santerne, B.Smalley, R.A.Street, A.H.M.J.Triaud, R.G.West, F.Bouchy, J.Bento, O.Butters, L.Fossati, C.A.Haswell, C.Hellier, S.Holmes, E.Jehen, M.Lendl, P.F.L.Maxted, J.McCormac, G.R.M.Miller, V.Moulds, C.Moutou, A.J.Norton, N.Parley, F.Pepe, D.Pollacco, D.Segransan, E.Simpson, I.Skillen, A.M.S.Smith, S.Udry, P.J.Wheatley (14 Apr 2011). „WASP-35b, WASP-48b and WASP-51b: Two new planets and an independent discovery of HAT-P-30b“ (англиски). Arxiv.org. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2011-05-02.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Спиок на ѕвезди во соѕвездието Лебед

Надворешни врски[уреди | уреди извор]