V380 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V380 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000000037300000037,3с[1][2]
Деклинација +40° 35′ &1000000000000005900000059″[1][2]
Привидна величина (V)5.69[1][2]
Особености
Спектрален типB1III+B3V[1][2]
U−B боен показател-0.77[1][2]
B−V боен показател-0.04[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.77 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -4 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+40 3902,SAO 48892,HD 187879,HR 7567
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V380 Лебед (BD+40 3902, HD 187879, SAO 48892, HR 7567) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 5,69, при ректасцензија 19ч 47м &1000000000000011300000011,3с и деклинација +40° 7.13′ &1000000000000004300000043″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.