NGC 6826

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6826
{{{опис}}}
Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 44 м 48,2 с
Деклинација +50° 31' 32""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 септември 1793
Други ознаки PK 83+12.1, CS=10.4, Blinking planetary

NGC 6826 или Колдвел 15 (наречена Трепкачка Планетарна Маглина) — планетарна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6826 се споменува и како Caldwell 15, PK 83+12.1, CS=10.4, Blinking planetary.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 6 септември 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6826 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,8 m.[2] NGC 6826 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 44 м 48,2 С, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +50° 31' 32"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6826 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 55; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3565. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 283.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]