Прејди на содржината

HD 180756

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 180756
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 15м &1000000000000019300000019,3с[1][2]
Деклинација +50° 4′ &1000000000000001500000015″[1][2]
Прив. величина (V) 6.27[1][2]
Особености
Спектрален тип G8III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател [1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 6 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+49 2968,SAO 48247,HD 180756,HR 7311
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 180756 (BD + 49 2968, SAO 48247, HR 48247) — ѕвезда со привидна величина од 6,27, со местоположба со ректасцензија 19ч 12м &1000000000000042800000042,8с и деклинација +50° 04′ &1000000000000001500000015″ .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.