HD 207673

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 207673
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 49м &1000000000000040100000040,1с[1][2]
Деклинација +41° 8′ &1000000000000005600000056″[1][2]
Прив. величина (V) 6.48[1][2]
Особености
Спектрален тип A2Ib[1][2]
U−B Боен показател 0.07[1][2]
B−V Боен показател 0.42[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+40 4648,SAO 51344,HD 207673,HR 8345
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207673 (BD + 40 4648, SAO 51344, HR 8345) — ѕвезда со привидна величина од 6.48, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 49м &1000000000000004010000040,1с и деклинација +41° 08′ &1000000000000005600000056″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.