69 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
69 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 25м &1000000000004702500000047,025с
Деклинација +36° 40′ &1000000000000258500000002,585″
Особености
Спектрален тип B0Ib
B−V Боен показател 0.033
Променлив тип Пулсирачка променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2,8 ± 2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,827 ± 0,093 млс/г
Дек.: −9,420 ± 0,104 млс/г
Паралакса (π)0.5185 ± 0.0648 млс
Оддалеченостприб. 6.300 сг
(приб. 1.900 пс)
Податоци
Други ознаки
69 Cyg, BD+36 4557, HIP 105811, SAO 71329
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

69 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,94.