69 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
69 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 25м &1000000000004702500000047,025с
Деклинација +36° 40′ &1000000000000258500000002,585″
Особености
Спектрален типB0Ib
B−V боен показател0.033
Променлив типПулсирачка променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.8±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 6.827±0.093 mas/yr
Dec.: −9.420±0.104 mas/yr
Паралакса (π)0.5185 ± 0.0648 mas
Растојаниеapprox. 6300 ly
(approx. 1900 pc)
Податоци
Други ознаки
69 Cyg, BD+36 4557, HIP 105811, SAO 71329
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

69 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,94.