V1329 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1329 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 51м &1000000000000123200000001,232с
Деклинација +35° 34′ &1000000000005411100000054,111″
Особености
Спектрален типM4
Променлив типСимбиотска променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-27.2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.943±0.084 mas/yr
Dec.: −4.447±0.101 mas/yr
Паралакса (π)0.2561 ± 0.0550 mas
Растојаниеприб. 13.000 ly
(приб. 3.900 pc)
Податоци
Други ознаки
V1329 Cyg, GCRV 21776, SBC9 1263, AAVSO 2047+35
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1329 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 12,1.