V1329 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1329 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 51м &1000000000000123200000001,232с
Деклинација +35° 34′ &1000000000005411100000054,111″
Особености
Спектрален тип M4
Променлив тип Симбиотска променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-27.2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,943 ± 0,084 млс/г
Дек.: −4,447 ± 0,101 млс/г
Паралакса (π)0.2561 ± 0.0550 млс
Оддалеченостприб. 13.000 сг
(приб. 3.900 пс)
Податоци
Други ознаки
V1329 Cyg, GCRV 21776, SBC9 1263, AAVSO 2047+35
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1329 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 12,1.