HD 181960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 181960
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 19м &1000000000000036500000036,5с[1][2]
Деклинација +54° 22′ &1000000000000003400000034″[1][2]
Привидна величина (V)6.26[1][2]
Особености
Спектрален типA1V[1][2]
U−B боен показател0.04[1][2]
B−V боен показател0.03[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.04 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -5 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+54 2123,SAO 31574,HD 181960,HR 7351
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 181960 (BD + 54 2123, SAO 31574,HR 7351) — ѕвезда со привидна величина од 6.26, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 19м &1000000000000003650000036.5с и деклинација +54° 22′ &1000000000000003400000034″ .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.