Прејди на содржината

Лебед OB2-9

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебед OB2 #9

Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 33м &1000000000001073600000010,736с
Деклинација +41° 15′ &1000000000000822200000008,222″
Особености
Спектрален тип O4.5If
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-16.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -3.041 млс/г
Дек.: -4.659 млс/г
Паралакса (π)0.6012 ± 0.0326 млс
Оддалеченост5.400 ± 300 сг
(1.660 ± 90 пс)
Орбита
Податоци
Други ознаки
ALS 11422, HIC 101419, HIP 101419, Schulte 9, 2MASS J20331074+4115081, 2E 4381
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Лебед OB2 #9сина суперџиновска ѕвезда во соѕвездието Лебед