HD 206040

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 206040
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 37м &1000000000000038700000038,7с[1][2]
Деклинација +54° 2′ &1000000000000003200000032″[1][2]
Привидна величина (V)6.15[1][2]
Особености
Спектрален типK1III[1][2]
U−B боен показател0.74[1][2]
B−V боен показател0.99[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.74 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 2 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+53 2659,SAO 33596,HD 206040,HR 8275
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 206040 (BD + 53 2659, SAO 33596, HR 8275) — ѕвезда со привидна величина од 6.15, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 37м &1000000000000003870000038.7с и деклинација +54° 02′ &1000000000000003200000032″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.