GH Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
GH Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000001079700000010,797с
Деклинација +29° 27′ &1000000000000268200000002,682″
Особености
Спектрален тип F5
B−V Боен показател 1.251
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.30±0.7 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,511 ± 0,044 млс/г
Дек.: −4,914 ± 0,053 млс/г
Паралакса (π)0.4003 ± 0.0323 млс
Оддалеченост8.100 ± 700 сг
(2.500 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
GH Cyg, AN 261.1930, GCRV 70150, HIP 98376
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

GH Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,94.