GH Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
GH Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000001079700000010,797с
Деклинација +29° 27′ &1000000000000268200000002,682″
Особености
Спектрален типF5
B−V боен показател1.251
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.30±0.7 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.511±0.044 mas/yr
Dec.: −4.914±0.053 mas/yr
Паралакса (π)0.4003 ± 0.0323 mas
Растојание8100 ± 700 ly
(2500 ± 200 pc)
Податоци
Други ознаки
GH Cyg, AN 261.1930, GCRV 70150, HIP 98376
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

GH Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,94.